Bardų vasara Naisiuose ’15

Home/Bardų vasara Naisiuose ’15

2015 m. gegužės 22 d. Naisius vėl užliejo muzika: garsai, sklidę iš Naisių vasaros ir bendruomenės kultūros rūmų kiemo, sukvietė vietinius gyventojus ir svečius praleisti vakarą drauge. Prasidėjo penkiolika penktadienių truksiantis mažosios Lietuvos kultūros sostinės festivalis „Bardų vasara Naisiuose“.

Dvi vasaras Naisiuose vyko „Penktadienio muzikos vakarai“, kurių metu koncertavo jaunieji atlikėjai: vieni žengiantys vos pirmuosius žingsnelius scenoje, kiti jau pelnę ir apdovanojimų. Žiūrovai džiaugėsi įvairaus amžiaus bei stilių muzikantais, dainininkais, kuriems galimybę praplėsti žiūrovų ratą ir išbandyti save dar vienoje scenoje suteikė šių projektų sumanytojas, kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis. Jam kiekvieno vakaro metu už kultūringai, ramiai ir saugiai praleistą vakarą su draugais ar šeima dėkojo ir atlikėjai, ir vietos bendruomenė, ir Naisių svečiai.

Dvejus metus vykę vasaros koncertai „užaugino“ savo žiūrovą, pradėjo skiepyti naujas tradicijas, todėl labai norėjosi muzikinių vasaros vakarų tęstinumo. R. Karbauskio siūlymu graži idėja persikėlė į mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginių programą. Tik šią vasarą muzikuos bardai.

Pristatydamas naująjį muzikinių penktadienio vakarų sezoną, R. Karbauskis pranešė, jog tai bus ilgiausias bardų festivalis Lietuvoje, o į nemokamus koncertus kvies V. Petkevičius, G. Storpirštis, V. Babravičius, G. Arbačiauskas, A. Kulikauskas ir daug kitų atlikėjų.

Festivalio atidaryme naujas bei jau gerai žinomas dainas atliko Aleksandras Makejevas, kuriam talkino jauna atlikėja Augustė Gaidytė. Duetas ne tik pradėjo „Bardų vasarą Naisiuose“, bet pirmieji išbandė naują modernią kilnojamą sceną, kuri bus naudojama tiek Naisiuose, tiek Naisių dienomis kitose Lietuvos vietovėse, kai ten atkeliaus mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginiai.

Dėkodamas A. Makejevui ir A. Gaidytei, festivalio „Bardų vasara Naisiuose“ vedėjas Dovydas Petkus ragino sekti festivalio programą ir atvykti į visus koncertus. Pirmojo šių metų koncerto dalyvius šildė saulė, suteikdama viltį, jog oras bus palankus ir kitais penktadienio susibūrimais.

Antajame festivalio koncerte pasirodė S. Mykolaičio vardo premijos laureatas Artūras Dubaka bei svečias iš Šiaurės Airijos Denis Mc Laughlin, kurio balsą lydėjo dvylikastygės gitaros, mandolinos, bandžos, airiško būgno garsai.

Trečiojo penktadienio vakarą Naisiuose skambėjo jaunojo atlikėjo, bet jau du kartus laimėjusio respublikiniame moksleivių dainuojamosios poezijos konkurse Žilvino Ališausko atliekamos dainos bei charizmatiškojo Andriaus Zalieskos (žinomo Zalos vardu) autorinė kūryba.

Ketvirtojo vakaro metu pirmasis dainavo ir grojo gitara Vygantas Šimkus. Po jo koncertą tęsė Valstybinio jaunimo teatro aktorius Vidas Petkevičius su dukra Aiste Petkevičiūte, pristatydami programą „Praeitis ir dabartis“. Tą šiltą ir saulėtą vakarą tėvo ir dukters atliekamos dainos pynėsi su Juozo Erlicko poezija, kurdamos įdomų kontrastingą derinį.

Birželio 19 dienos – jau penktasis – vakaras Naisiuose vėl buvo muzikinis, vėl kitoks, vėl originalus ir įdomus. Koncertą pradėjo ką tik studijas baigusi ir savo kelio muzikoje ieškanti Violeta Bučiūtė. O antroje dalyje scenoje pasirodė romantiškasis Vygantas Kazlauskas, į susirinkusiųjų širdis skverbęsis ne tik lietuviškomis, bet ir melodingosios prancūzų kalbos dainomis. Net susikaupę lietaus debesys užtruko vos kelias minutes, tarsi nenorėdami trukdyti klausantiems gyventi muzikoje…

Kitų vakarų metu naisiškiai ir svečiai susipažino su jaunaisiais bardais Žilvinu Ališausku, Deimante Kavaliauskaite, Juste Kazakevičiūte, Viktorija Pranaityte. Kartu su jais gyvo garso koncertus dovanojo jau žiūrovų pamėgti Vytautas Babravičius, Liuba Nazarenko, Algirdas Svidinskas, aktoriai Vidas Petkevičius, Giedrius Arbačiauskas, Gediminas Storpirštis, Andrius Kaniava bei kiti dainuojamosios poezijos atstovai.

Muzika, kuri liejosi septyniolikoje gegužės–rugsėjo penktadienio vakarų, buvo įvairi, įdomūs ir skirtingi ją atlikę muzikantai. Patys ištikimiausi žiūrovai dalyvavo visuose muzikiniuose vakaruose (kai kurie praleido tik vieną kitą), kiti atvyko tik į pamėgto bardo koncertą. Mažieji klausytojai buvo vaišinami ledinukais – saldžiais gaideliais. Visi atlikėjai buvo draugiškai sutikti ir išlydėti, visiems įteiktos gėlės, prisiminimo dovanėlės. Net gamta nesipriešino: nė vieno koncerto nesutrukdė lietus.

Paskutiniame „Bardų vasaros Naisiuose“ koncerte po teatrališkai apgalvoto aktoriaus A. Kaniavos pasirodymo iš mobiliosios Naisių scenos žiūrovus sveikino festivalio koncertus stebėjusi Seimo narė Rima Baškienė, Europos Parlamento narys Bronis Ropė ir, žinoma, šio projekto sumanytojas Ramūnas Karbauskis. R. Baškienė džiaugdamasi įdomiais ir turiningais Naisių – mažosios Lietuvos kultūros sostinės – renginiais, kaip ir kiekvieno apsilankymo metu, dėkojo visiems Naisių krašto gyventojams ir R. Karbauskiui už realizuojamas kultūros idėjas, už dalyvavimą veikloje, už savo krašto populiarinimą. Ją papildė B. Ropė linkėdamas visiems stiprybės ir naujų idėjų kuriant bei įgyvendinant naujus sumanymus bei projektus. Po padėkų ir sveikinimų R. Karbauskis užsiminė apie muzikinių vasaros vakarų tęstinumą kitąmet.

Alina Šalavėjienė

Vytauto Šalavėjaus nuotraukos

Naisių bendruomenės tinklalapis. Sprendimas: Reviver. 2010 - 2024